Hraniční Tereziánské kameny

Datum publikace:

hranicni-kamen-301.jpg 

Po pozemkové reformě za vlády Marie Terezie se přistoupilo k trvalejšímu značení důležitých hranic pomocí kamenných hraničníků. Jmenované velké kameny pocházejí z roku 1754 a jsou opatřeny vytesanými značkami jednotlivých majitelů panství, jež hranice oddělovala. Můžete tak spatřit na jedné straně zkratku jména F.G.V.T/O.B. (olomoucký biskup Ferdinand Julius hrabě z Troyer) a na druhé straně I.F.G.W/G:G:T/F.A.L, což je pravděpodobně zkratka jména Josefa Františka Jiřího Valdštejna, který spravoval panství na Litomyšli v roce 1753. Menší hraničníky jsou označeny H.Z. (Morava) a H.L. (Čechy) a označují hranice pro Svitavy a Litomyšl.

Němí svědci minulosti v tomto hraničním koutu naší země bez úhony přežili bezmála 250 let a stále se zde nacházejí. V naší demokratické době se však stávají terčem černého obchodu, ozdobou zahrádek a prostředkem laciného zisku. Hraniční kameny a s nimi i kus naší historie nenávratně mizí…

Proto neváhejte, zavítejte k nám na pomezí Svitavska a Litomyšlska a podívejte se na němé svědky do míst, kde kráčela historie naší země. Zatím je ještě ledacos k vidění.

Miroslav Odvárka
LS Svitavy

 

Související články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA kód