Jak na focení ptáků bez drahé techniky

Datum publikace:

Jaro je radostné období, kdy se každé ráno ozývá více hlasů našich pěvců. Po zimě přilétají hnízdit početná hejna stěhovavého ptactva. Nejen tím se příroda po zimě stává veselejší a pestřejší.  Pokud máte zájem zkusit fotografování ptáků, pak stačí zahrada, sad nebo městský park.  Nevěřte, že bez super teleobjektivů je to nemožné. Je jen potřeba najít cestu, jak se dostat k ptactvu co nejblíže. Jinými slovy nabídnout něco lákavého, čemu ptáci neodolají.

 

Mohlo by se zdát, že na jaře je krmení dost a že ptáci již na krmítka nepůjdou. Na přiložených fotkách je nabídnuto zajímavé řešení. Jde o kombinaci krmení a napajedla. Ptáci, zvláště tažní, jsou po dlouhém letu vyčerpaní a potřebují rychle doplnit kalorie. Je tedy vhodné dle druhu použít například slunečnicová semínka nebo třeba různé červy z prodejen potřeb pro chovatele. Ptáci také potřebují vodu a to nejen na pití, ale velmi rádi se po zimě pustí do údržby peří se snahou potlačit různé cizopasníky a roztoče. Když se podaří vybrat vhodné místo poblíž dobrého krytu – altán, hustý keř a podobně, pak stačí do těsné blízkosti umístit pokud možno přírodní mělkou prohlubeň naplněnou vodou a za hranu tohoto napajedla vhodně umístit lákavé krmení. Vše je dobré instalovat do pohodlné výše pro budoucí fotografování.  Pokud jste vybrali vhodné a klidné místo, bude brzy hojně navštěvováno.

Před umístěním je ještě třeba si uvědomit, kdy budete fotit, aby fotografované místo bylo vhodně osvětleno.  Nejlepší světlo je večer a ráno, ve výhledu by neměly být výrazné a rušivé prvky.  Je žádoucí, aby pozadí ve směru fotografování bylo co možná vzdáleno.  Při fotografování za dobré intenzity světla použijte maximální přiblížení a malou hodnoty clony pro lepší odstup pozadí. Pro kvalitnější foto je užitečné použít i třeba malý stativ. U některých fotoaparátů je možné využití dálkovou spoušť. V případě, že máme ruce na fotoaparátu, nesmí být ruce poznat. Stejně tak nesmí být vidět do tváře fotografa. Ptáci mají perfektní zrak. 

Ptaci-jednoduse-1.jpg

Ptaci-jednoduse-2.jpg

Ptaci-jednoduse-3.jpg

Při této zábavě si každý může vyzkoušet možnosti svého fotoaparátu, vlastní kreativitu v řešení technických možností a v neposlední řadě získáte i příjemný zážitek při sledování přirozeného chování našeho ptactva.

Michal Tuška

Související články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA kód