Lesní cestou do filmových ateliérů

Kraj: Zlínský Datum publikace:

57. Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež ve Zlíně odstartoval 26. 5. 2017 a byl slavnostně ukončen 3. 6. 2017. Na festivalu bylo k vidění nespočet ukázek filmů, soutěží, her, zajímavostí, na festival se sjelo mnoho známých osobností z České republiky i ze zahraničí. Každý den mají účastníci festivalu mnoho doprovodných akcí se zaměřením na děti. Lesy České republiky jsou mj. také partnerem Zlín film festivalu a v neděli 28. 5. 2017 společně s organizátory festivalu připravily pro děti lesní stezku „Lesní cestou do filmových ateliérů aneb Po stopách prvních zlínských filmařů“.

Start stezky byl u Krajského ředitelství na okraji Zlína a cíl byl ve Filmových ateliérech na Kudlově v místní části Zlína. Na startu na děti čekal Pat a Mat, dostaly mapu, občerstvení a mohly se vydat na připravené tři stanoviště, kde na ně čekali lesní pedagogové z Krajského ředitelství Zlín, Lesní správy Luhačovice a Lesní správy Buchlovice. První stanoviště bylo na okraji komplexu lesů, kde se účastníci dozvěděli, jaké má les funkce, co se ze dřeva vyrábí, co se v lese nesmí dělat, jaké má les škůdce, mohli si spočítat podle letokruhů věk stromů a vyzkoušet si váhu dřeva na uřezaném polenu.

Po výšlapu do kopce bylo druhé stanoviště, které bylo zaměřené na dendrologii, kde děti určovaly dřeviny mj. i pomocí hmatu a čichu. Na stanovišti si mohly odhadnout, jak jsou stromy vysoké, které následně pomocí výškoměrů s pomocí lesníka změřily. Po lesní cestě se dále děti dostaly na třetí stanoviště s názvem „Krmelec“. Již podle názvu je zřejmé, že stanoviště bylo zaměřené na lesní zvěř a myslivost. Lesní pedagogové ukázali dětem zábavnou formou zvuky zvěře pomocí vábniček, dozvěděly se zajímavosti o životě zvěře a povinnostech myslivců. Na závěr se lesem nesly myslivecké signály.  Za krásného slunečného počasí se děti dále vydaly do filmových ateliérů, kde pro ně byl připraven program od organizátorů filmového festivalu formou tvořivé dílny na téma les s vytvořením krátkého snímku o lese. Ve filmových ateliérech byly k vidění také výstavy, projekce, expozice a filmové ukázky.

Zdatnější turisté si celou trasu prošli ještě zpět do centra Zlína, kde na děti čekal nedělní odpolední program. Myslíme si, že stezka byla zajímavá a i rodiče se dozvěděli mnoho informací o lese, lesním hospodářství a myslivosti. Děti byly odměny drobnými předměty Lesů České republiky.

Další fotky z Zlín film festivalu jsou zde ve fotogalerii

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA kód