V lesní školce nevyrůstají pouze stromky

Kraj: Jihomoravský Datum publikace:

Pro děti bylo kdysi normální být denně pod širým nebem a běhat s kamarády po venku. Hlavně ve městech takové možnosti ubývají. V dnešní době z tohoto důvodu vznikají lesní školky. Les je příjemným a přirozeným prostředím pro dětské hry a radovánky. Slouží jako základna pro zážitky a zkušenosti, pro vzdělávání a navazování přátelství.  Motto „Venku za každého počasí“ a „Není špatného počasí, je jen špatné oblečení“ jim dopřává zažít si obyčejné věci – cítit slunce, vánek, ale i vítr, déšť a sníh.  

Zima ani déšť v poznávání přírody nezabrání. Děti se seznamují se stromy, keři i kytkami, sbírají jejich plody a listy a zpracovávají je. Učí se poznávat jedovaté rostliny a houby, orientovat se v terénu a dobře se připravit na změnu počasí. Navíc mají velkou míru odpovědnosti, učí se rozhodnout, ale i respektovat ostatní. Zjišťují, co po celý rok potřebují volně žijící zvířata, ale také, kde najít vhodné místo ke svačině a které dřevo je vhodné na topení a proč. Pracují se dřevem, učí se ho řezat a zatloukají hřebíky, protože vyrábějí budky pro ptáky a staví si domečky pro skřítky. Současně se také v lese učí ohleduplnému chování, na který strom můžou šplhat a na který ne, jak si postavit různé úkryty či skluzavky, či pomohou mladšímu kamarádovi překonat překážku. Místo herny si hrají v jurtě, v lese a na louce. Tak vypadá prostředí takzvaných lesních školek, kterých v Jihomoravském kraji stále přibývá. Je to každodenní lesní pedagogika přímo v terénu. Kolem Brna je takovýchto předškolních zařízení více než 10 a navštěvuje je přes tři sta dětí.

Jednou takovou lesní školkou na revíru Pozořice prošly obě moje „ratolesti“. Pojďte se seznámit s průběhem dne dětí v takovéto lesní školce:

Je ráno před osmou. Do Pozořic k hájence míří pár pěších a auta s malými dětmi. Stojí tu dvě budovy, altánek, jurta a týpí. Všichni míří k nim. Vítejte v lesní školce Stromík. Rodiče přijíždějí s dětmi do devíti hodin. Proběhne přivítání, ranní diskusní kruh. Po deváté hodině se odchází do lesa, kde na různých místech probíhá dopolední program. Lesní zákoutí mají děti pojmenované speciálními názvy, například „Cukrána“. To je místo, kde má lípa větve skloněné až k zemi, „U draka“ je zajímavá skála s lanem, „U tří dubů“ se lze zase klouzat po svahu a „U lodiček“ je příkop s prima mazlavou hlínou. V těchto místech děti stráví celé dopoledne a poté odcházejí zpět na hájenku na oběd. Po naplnění bříšek odpočívají ve spacácích při čtení pohádek a příběhů. Odpoledne mají volnou hru na zahradě, většinou se maluje, něco vyrábí z kůry či dřeva, hraje se na píšťalky a občas i jezdí na koni. Ve čtyři hodiny se objeví rodiče a jede se domů.

Tato alternativní školka zde funguje od roku 2011. Vše vzniklo spontánně iniciativou několika rodičů, kteří chtěli svým dětem nabídnout něco jiného, než je standardní školka ve městě. Lesní klub je členem Asociace lesních mateřských škol, která těmto zařízením zajišťuje vzdělávání, poskytuje jim legislativní servis, informace a je také jejich oficiální záštitou. Rodiče tak mohou být i v tomto směru klidní. Přestože se jedná o alternativu, i zde se postupuje podle určitých standardů. Nemusí mít obavu ani rodiče předškoláků, děti v posledním ročníku před vstupem do základní školy mají trochu jiný režim než ostatní.

Ing. Irena Zemanová
adjunkt, LS Bučovice

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA kód