Modrá žába – zajímavost z naší přírody

Datum publikace:

Skokan ostronosý (Rana arvalis) je v Česku chráněný zákonem jako kriticky ohrožený druh.
 

Má přísnější nároky na prostředí a je citlivý na kvalitu vody. Může dosahovat délky až 8 cm, přičemž jeho skoky jsou kvůli krátkým zadním nohám malé a neobratné. Ale díky velkému nártnímu hrbolku se umí rychle zahrabat do mokré a měkké půdy. Upřednostňuje vlhké lesní stanoviště, proto se vyskytuje především na vlhkých lukách, rašelinných mokřadech mezi rybníky a také kolem lesních bažin.

V období rozmnožování přicházejí hromadně k vodě, samci se přitom ozývají kvokavými a žbluňkavými zvuky. Jsou v této době modře zbarveni, což také závisí na počasí. Intenzívnější zabarvení pak ještě získávají, je-li v období páření teplo a slunečno. Po období námluv opouštějí vodu a vracejí se zpět na souš, kde žijí po zbytek roku pod klestím, popř. v norách hlodavců. Hlavní potravou této žáby je hmyz.

Během několika dní v roce (obvykle však na přelomu března a dubna) je možno takto modře zbarvené samce skokanů ostronosých pozorovat i v tůních na některých lokalitách v lužních lesích na území Jihomoravského kraje.

Související články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA kód