Na Valchu pěšky i na kole

Datum publikace:

Přírodní park Valcha byl vyhlášen v r. 1980 na lesním celku jižně od městyse Stráž z důvodu cenných přírodních zajímavostí. Zdejší lesy jsou převážně ve správě Lesní správy Přimda.

 

Název přírodního parku je zároveň místním názvem malebné osady, která se na jeho západním okraji nachází. V minulosti se zde „valchovala“ (upravovala plstnatěním) vlna, ze které se pak vyráběla i dnes oblíbená látka Loden. Po této činnosti zde dodnes zůstal zachován kamenný překlad přes potok, který se při valchování používal. V osadě je možno si prohlédnout kostelík Nejsvětější trojice.

Lokalita je tvořena pěti lesnatými kopci – Pískovým vrchem (579 m n. m.), Ptačím vrchem (534 m n.m.), Homolí (579 m n. m.), Homolkou (509 m n. m.) a Hamerským vrchem (493 m n. m.). Hlavní horninou je porfyrická žula, která se nad povrchem vyskytuje v podobě typických mrazových srubů, jichž si návštěvník všimne na první pohled.

Zdejší původní lesní porosty byly v minulosti nahrazeny kulturními lesy, ale jedná se opět především o borové porosty s příměsí dubu. Poslední pravděpodobně původní borový porost je vyhlášen přírodní památkou. Lokalitou protéká přirozeně meandrující Čankovský potok, v jehož okolí jsou romantická zákoutí. Botanicky zajímavé jsou zdejší mokřady a lesní rybníčky. Je zde možné nalézt ďáblík bahenní, vemeník dvoulistý, krušník širolistý nebo vachtu trojlistou. Na obloze můžete zahlédnout kroužícího luňáka hnědého, při troše štěstí i orla mořského.

Přírodní park Valcha je přístupný ze Stráže po žluté značce KČT, lesní cesty jsou pohodlně sjízdné na horských nebo trekových kolech. Pro zpříjemnění pobytu zde Lesy ČR v rámci Programu 2000 vybudovaly a udržují několik odpočinkových míst.

Související články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA kód