Pozvánka na Dřevorubecké slavnosti v Peci pod Čerchovem

Datum publikace:

Slavnosti jsou spojené se Svatoprokopskou poutí a konají se vždy o červencovém svátečním víkendu. První Dřevorubecké slavnosti se uskutečnily v roce 2006 a navázaly na tradici poutí z minulých let. Od té doby si našly mnoho pravidelných návštěvníků z blízkého okolí, ale i ze vzdálenějších míst České republiky a sousedního Bavorska.

 

Z historického hlediska se obec Pec pod Čerchovem přímo nabízí k uspořádání těchto slavností. Obec je po celá staletí obklopena hustými čerchovskými hvozdy s velmi kvalitním dřívím.

Tato výhoda byla využita našimi předky, kteří zde postavili vysokou pec pro tavbu železné rudy, v pozdějších letech byla výroba železa nahrazena sklárnou na výrobu tabulových a zrcadlových skel. V této železárně a sklárně bylo zapotřebí velkého množství dříví, používaného k samotnému provozu. Ve zdejší vsi a okolí proto bydlelo mnoho dřevařů a rodin přivydělávajících si na výrobcích ze dřeva.

Uceleně to mapuje místní dřevorubecké muzeum, provozované místním obecním úřadem. V neposlední řadě je důležité zmínit i velmi čilý turistický ruch s počátky na začátku 20. století. Ze vsi je značená modrá turistická cesta na nejvyšší horu Českého lesa – Čerchov 1 042 m n. m. Lesy v okolí Pece pod Čerchovem spravují převážně Lesy České republiky, Lesní správa Domažlice, která je současně i jedním ze sponzorů slavností.

Hlavní, divácky velice atraktivní akcí slavností, se stala dovednostní soutěž dřevorubců, při níž závodníci prochází postupně několik disciplín, jako je například směrové kácení, odvětvování, řezání ruční pilou a další dovedností soutěže.

Druhá, avšak neméně zajímavá soutěž, kterou přijíždí návštěvníci shlédnout, je ,,Podčerchovská rozporka ‘‘. Kočí se svými tažnými koňmi se zapřaženým kmenem projíždí trať, na které se zdolávají nejrůznější překážky, jako jsou kladina, brod či slalom. Pravidelnými účastníky závodu jsou i kočí ze sousedního Bavorska.

Organizátoři, jimiž jsou Obec Pec, SDH Pec a mnoho dobrovolníků, každoročně připravují nové a nevšední doprovodné akce, které souvisí s místní tradicí práce v lese. Jedním příkladem za všechny jmenujme výpal milíře na dřevěné uhlí, který proběhl v roce 2009. Na správné venkovské pouti nesmějí chybět pouťové atrakce pro děti. Samozřejmostí jsou také taneční zábavy s kapelami různých žánrů, které se konají ve stanu.

Dřevorubecké slavnosti se staly jedinečnou akcí tohoto druhu v České republice, o čemž svědčí i každým rokem se zvyšující počet návštěvníků.

Související články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA kód