Pozvánka na výlet k dolmenu u Rešic

Datum publikace:

Dolmen u Rešic se nachází v jihovýchodní části lesní správy Třebíč na revíru Rouchovany. Jedná se o kamenný památník, který nechal postavit velkostatkář Robert Goldschmidt na památku úmrtí svého syna Lea.

 

Leo byl jednou z prvních obětí autohavárie v Československé republice, která se stala na cestě ze Znojma do Tavíkovic, dne 13. června 1927. Při předjíždění skupiny školáků řidič strhl volant, aby zabránil střetu s dívkou, která náhle přebíhala silnici. Automobil se převrátil do příkopu, a jak řidič, tak i Leo Goldschmidt pod ním zahynuli. V důsledku této autonehody bylo výrobcům nařízeno, aby automobily vybavovali klaksonem.

Dolmen, jehož název pochází z keltštiny, je pohřební památník z velkých kamenných bloků s krytem. Na jednom svislém bloku je vytesán nápis Leo 5.XI.1904, 13.VI.1927. Dolmen je postaven na místě, kde Leo rád vysedával a díval se do malebného údolí říček Rokytné a Rouchovanky.

Výlet k dolmenu doporučuji zahájit u zámku v Rešicích. Zde se vydáte po zelené turistické značce, která vás dovede na okraj lesa, kde roste památný strom – Hubertův dub s obvodem kmene přes 500 cm a odhadovaným stářím 500 let. Dále budete pokračovat lesem po zelené značce ve tvaru trojúhelníku, až dojdete do samotného cíle. Celá trasa je dlouhá cca 2 km.

Kdo z Vás by měl zájem krásné údolí Rokytné a Rouchovanky lépe poznat, má možnost se vydat na další výlety po značených turistických trasách nebo se zúčastnit turistického pochodu Rouchovanská 25 – což je pochod krajem Vítězslava Nezvala, který se koná každý rok v dubnu.

Přeji pohodový výlet a krásné zážitky. Lesu zdar!

Milan Vlasák
revírník, LS Třebíč

Související články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA kód