Pozvánka za krásami Znojemska

Datum publikace:

Na západní části Lesní správy Znojmo byla vyhlášena Ministerstvem kultury v roce 2002 Památková zóna části krajinného celku Vranovsko – Bítovsko. Tato nádherná krajina se pyšní nejen velkým počtem hradů, zámků a kostelů, ale také technickými památkami.

 

Nejvyhledávanějším místem Vranovska je bezesporu Vranovská přehrada, místo pro úžasné koupání a příjemnou dovolenou. Stavba přehrady, která zajistila zdroj pitné vody a elektrické energie, byla započata v roce 1930. Přehrada je současně největší vodní nádrží na řece Dyji.

Dalšími, neméně impozantními stavbami jsou zámek Vranov nad Dyjí a hrad Bítov. Barokní zámek Vranov nad Dyjí se tyčí na strmé skále nad řekou Dyjí. Tento skvost nabízí krásnou výzdobu a bohaté zařízení interiérů. Je zde možné zasnít se při koncertech hudby v zámecké kapli a ochutnat místní znojemské víno.

Hrad Bítov je dalším oblíbeným místem turistů. Uvnitř naleznete mučírnu, zbrojnici a rozsáhlou sbírku tuzemských i cizokrajných vycpaných zvířat a trofejí. Kousek od hradu se nachází také malebná zahrada s domácími zvířaty.

Z Vranovska se můžete dále vydat na řadu krásných jednodenních výletů, například:

Hrad Hardegg, jedna z nejzachovalejších pevností Dolního Rakouska stojí již více jak 1000 let. Z Vranova k němu vede značená cyklostezka, je však možná i pěší túra. Trasa je dlouhá cca 9 km. Na tento hrad je možné se také podívat z tzv.“ Hardeggské vyhlídky“, která je vzdálena 3 km z Čížova.

Milovníky vína uchvátí vinice Šobes. Ta se nachází uvnitř Národního parku Podyjí, na cyklostezce Greenways, která vede z Vranova nad Dyjí kolem přehrady do Lesné a poté přes Čížov a Lukov. Trasa je dlouhá asi 20 km. Jako posilnění na cestu můžete ochutnat v letních měsících víno přímo na vinici v prodejním stánku.

V centru Znojma stojí za prohlídku zdejší znojemské podzemí přístupné veřejnosti. Jedná se o síť chodeb, která v několika patrech propojuje podzemními uličkami celé město.

Unikátní památkou z počátku 11. století je Rotunda svaté Kateřiny. Tato románská stavba je vymalována originálními nástěnnými malbami z roku 1134. Malby zachycují rod Přemyslovců a obrazy k příchodu Krista.

Nedaleko od rotundy je možné navštívit ještě znojemský hrad. Z jeho nádvoří budete mít nádherný výhled na údolí řeky Dyje a při příznivém počasí dohlédnete až do Rakouska.

Lesní správa Znojmo přeje příjemně strávené chvíle v tomto krásném kraji.

Ing. Jana Pausarová,
referent pro katastr a restituce, LS Znojmo

Související články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA kód