Sběr jedle na Lesní správě Rožnov pod Radhoštěm

Datum publikace:

S příchodem podzimu začíná pro lesníky hlavní sezóna sběru semen, plodů a šišek, z nichž se v lesních školkách pěstují sazenice pro obnovu lesa a zalesňování.
sberac-jedle-301.jpg 

Z jehličnatých dřevin se nejdříve sbírají šišky jedle bělokoré, pro které je charakteristické, že na rozdíl od šišek smrku na větvích stojí podobně jako svíčky na svícnu a po dosažení zralosti se rozpadají ještě na stromě. Sběr musí být tedy dobře načasován a probíhá obvykle během měsíce září, kdy zelené šišky zrají a začínají hnědnout.

Výběr lokalit ke sběru není náhodný a je směřován jen do porostů, které jsou geneticky kvalitní a jsou pro sběr úředně uznány. Jen velmi zřídka se vše podaří sladit tak, aby bylo možné posbírat šišky z pokácených stromů souběžně s těžbou. Zpravidla proto sběr probíhá otrháním šišek ze stojících jedlí.

Trhači s patřičným vybavením a odvahou šplhají po stromech, které často dosahují výšky i hodně přes třicet metrů. Není divu, že většina z nich jsou horolezci a ke své činnosti potřebují mimo jiných kvalifikačních předpokladů i osvědčení pro práci ve výškách. Vzhledem k namáhavosti sběru věnují trhači velkou pozornost vytipování stromů s dostatečným množstvím šišek. Prostřednictvím závaží a pomocného lanka pak přehodí přiměřeně silnou větev v koruně a vytáhnou přes ni nosné lano. Následuje náročný výstup po hladkém kmeni do zelené části koruny, kde trhač pokračuje po větvích až na samotný vršek se šiškami. V koruně se řádně zajistí a šišky, které jsou mimochodem velmi smolnaté a lepkavé, sesbírá do pytle. Při dobré úrodě lze na jednom stromě sklidit průměrně asi 15 kg šišek.

Na lesní správě Rožnov pod Radhoštěm proběhl v letošním roce sběr v lesích ve Valašské Bystřici, kde již na začátku léta byla místním revírníkem odhadnuta poměrně slušná úroda jedlí v uznaných porostech. Nakonec se podařilo pokrýt požadovanou poptávku po semenné surovině z naší oblasti a bylo sesbíráno téměř 550 kg šišek. To vše za stálého dozoru státní správy lesů, která kontroluje, zda při obchodování s reprodukčním materiálem lesních dřevin nedochází k porušování zákonů.

vystup-po-kmeni-do-koruny_301x225.jpg
výstup po kmeni do koruny

Pokud nezjistí nesrovnalosti, vystaví úřad pověřené obce doklad o původu, který provází semena a později sazenice podobně jako rodný list. Nasbírané šišky jsou většinou přímo z lesa dodávány do lesních školek v regionu. Uvedené množství z naší lesní správy by jim mělo vystačit na vypěstování asi 200 tisíc kusů jedlových sazenic. Většina z nich se však pravděpodobně dostane zpět do lesa až po dopěstování v roce 2017 ve věku pět let, kdy budou dostatečně vyspělé pro vysazení.  

Text a spodní foto: Ing. Libor Dobeš

Související články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA kód