Sezóna sběru šišek skončila

Datum publikace:

kvetouci-sm-301.jpg 

Zima je vyvrcholením sběru semenné suroviny.  Ale plody a šišky lesních dřevin se sbírají po celý rok. Šišky a některé plody musí projít procesem luštění, jiné se ihned po sběru dopravují do lesní školky, kde se vysévají na záhony.

Kolik šišek se natrhá za den

Máte představu, kolik šišek dokáže natrhat za 1 den zkušený trhač ze stojících stromů?

  • Smrkové šišky:  50 – 100 kg
  • Borové šišky:  15 – 35 kg
  • Modřínové šišky: 10 – 20 kg

 sisky-a-seminka-sm-800_290x217.jpg  sisky-a-seminka-bo-800_290x217.jpg
Smrkové šišky                                                                          Borové šišky

sisky-a-seminka-md_290x217.jpg
Modřínové šišky

Na obrázcích je vidět 1 kg šišek a jaké množství semen se z nich získá. Z 1 kg smrkových šišek je to 30 g semínek, z 1 kg borových šišek 15 g semínek a z 1 kg modřínových šišek lze získat 52 g semínek.

Pokud se sbírá z pokácených stromů, tak lze nasbírat samozřejmě více, protože trhače nezdržuje nutnost vylézt na strom, slézt dolů a zase nahoru a to opakovat po celou směnu.  Proto právě sběr z pokácených stromů upřednostňujeme, je rychlejší, bezpečnější a samozřejmě i levnější. Ale když potřebujeme doplnit zásoby semene a v porostech, kde je úroda šišek, nelze z různých důvodů provádět těžbu, pak nezbývá nic jiného než se vydat do koruny stromu.

 

Luštění semen

Po skončení sběru se pak v semenářském závodě z šišek získává semeno v zařízení, kterému říkáme luštírna. Naši kolegové na lesních správách po celé republice během zimy nasbírali a do semenářského závodu k vyluštění dopravili 30 tun smrkových šišek, 35 tun borových šišek a 1,5 tuny modřínových šišek.  Z tohoto množství šišek získáme po vyluštění 900 kg smrkového semene, 525 kg borového semene a 78 kg modřínového semene.  Tato semínka se opět dostanou do lesa. Nejdříve k lesním školkařům, kteří vypěstují sazeničky lesních dřevin. Z uvedeného množství semen se vypěstuje 15,75 mil. sazenic smrku, 22,5 mil. sazenic borovice a 780 tis. sazenic modřínu. Ty se pak dostanou k lidem, kteří je vysazují v lese. Na lesnících pak je starost o to, aby z malých stromečků opět vyrostl zdravý a silný les, do kterého všichni rádi chodíme sbírat nové síly a odpočinout si od civilizace.

odkridlovacka-800_301x225.jpg
Odkřídlovačka

Už se rodí nová úroda

Před pár týdny skončila sezóna sběru semen, ale v lese se již rodí nová úroda. Pokud si budete při procházce lesem bedlivě všímat stromů kolem sebe, zjistíte, že právě v této době kvetou a odkvétají a možná už poznáte tvar budoucí šišky na větvičkách jehličnanů. Dívejte se pozorně, protože květy jsou nenápadné, ale o to zajímavější.

SZ Týniště nad Orlicí

 

 

 

Související články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA kód