Světlík aneb kolem rybníka s hnízdišti a rašeliništěm až k větrnému mlýnu

Datum publikace:

Větrný mlýn holandského typu s otočnou střešní konstrukcí, jediný svého druhu u nás, a s ním sousedící přírodní rezervace s vodními a mokřadními biotopy – to může být cíl i vašeho příštího výletu. Podhůří Lužických hor přiblíží lesník David Ruth.
svetlik-301.jpg 

Zavede vás do krajiny mezi částí města Varnsdorf Studánka a obcí Horní Podluží na Děčínsku, do Tolštejnského regionu v podhůří Lužických hor, jemuž vévodí se svými úctyhodnými 776 metry nad mořem a nezbytnou rozhlednou hora Jedlová a pod ní stojící hrad Tolštejn.

Dalšími zajímavostmi, které se vám možná vybaví při zmínce o průniku tří chráněných oblastí – Národního parku České Švýcarsko, CHKO Labské pískovce a CHKO Lužické hory, jsou třeba proslulá skalní města Českého Švýcarska, Jiřetín se svojí sakrální architekturou a pozůstatky středověkého dolování nebo rozhledna Dymník. Na okraji Horního Podluží na cestě ke mlýnu je pak možno narazit na kozí farmu Žofín.        

Mlýn Světlík

Unikátní technická a kulturní památka vznikla v roce 1843, postavena byla na náhorní planině ve výšce 500 metrů nad mořem. Mlýn Světlík je spolu se sousedním rybníkem a pouhými třemi staveními jedinou památkou na stejnojmennou osadu, uváděnou také jako Lichtenberg a zaniklou v roce 1945. Patřil k hospodářství s pekárnou a mlela se v něm mouka až posledních dnů obce, která čítala zhruba padesát domků.

svetlik-03_210x280.jpg

Čtrnáctimetrová válcová stavba z kamene má zachovalou plechovou střechu a pětiramennou centrální růžici. Unikátní je tak nejen svým charakterem, ale i velikostí. „V současné době je však mlýn v soukromém vlastnictví, upraven jako rekreační objekt, “ podotýká David Ruth. Majitelé ale na svých webových stránkách zaručují, že: „Světlík je stále především reálným větrným mlýnem bez dodatečných znehodnocujících úprav, nemá vedlejších funkcí a tato jeho charakteristika nebude ani do budoucna pozměňována.“

Ke mlýnu Světlík můžete dojít po naučné stezce Velký rybník – Světlík, po cyklostezce č. 3013 nebo po cestě od Studánky.

Přírodní rezervace Světlík

Mlýn leží na východním břehu osmnáctihektarového rybníka, který je součástí přírodní rezervace Světlík Území rezervace o rozloze asi 50 hektarů zahrnuje také rašeliniště a od roku 1995 je proto chráněno, mimo jiné i jako významné nadregionální hnízdiště vodního ptactva. Potkat zde můžete například jeřába popelavého, pochopa rákosního nebo chřástala polního. Krom běžnějších racků a křepelek se u Světlíku vyskytují také zástupci potápky roháče, poláka chocholačky, bekasíny otavní nebo ťuhýka obecného. Na potulku sem stále častěji zavítají i vzácní dravci jako luňák červený nebo orel mořský, na tahu se zde pravidelně zastavuje například ostralka štíhlá nebo polák malý.

Na své by si ale přišli i botanici, kteří se u Světlíku můžou obdivovat typické mokřadní vegetaci, za zmínku stojí například prha arnika, masožravá bublinatka obecná, zábělník bahenní, prstnantec májový, ostřice latnatá nebo suchopýr úzkolistý.

Kouzlo otevřené krajiny

„U Světlíku je možné pokochat se panoramatickým pohledem na Lužické hory v popředí s Luží, Jedlovou, loupežnickým hradem Tolštýnem nebo Studeným vrchem. Pak už je jen a jen na vás, jakým směrem se rozprchnete za dalším poznáváním našeho kraje,“ říká strůjce dnešního výletu David Ruth. Podle něj každopádně nebudete litovat, když kromě Lužických hor navštívíte i druhou stranu Šluknovského výběžku a své virtuální průvodcování uzavírá přáním: „Zdravé nohy, dobrou náladu a krásné počasí při turistických toulkách nejen v našem kraji.“

 

svetlik-01_290x217.jpg svetlik-02_290x217.jpg

 

Související články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA kód