Vysoký kámen

Datum publikace:

vysoky-kamen-301.jpg 

Jedná se o impozantní křemencové skály, tyčící se nad okolními lesy při státní hranicí s Německem v nadmořské výšce 773 m. n. m. Skály připomínají zříceninu hradu a byly již na přelomu 19. a 20. století oblíbeným cílem výletů. Poblíž stávala výletní restaurace, která však již dávno vzala zasvé. V okolí skalisek uvidíte některé z typických druhů keříků, tvořících suťová rostlinná společenstva – vřes, brusnici borůvku a brusinku a na skalách množství druhů mechů a lišejníků.

Na vrcholu Vysokého kamene je upravená vyhlídka, z níž je nádherný výhled kolem dokola. Na jihovýchodě lze vidět Slavkovský les s vrchy Lesný a Lysina, dále vpravo v Českém lese vrch Dyleň s věží. Na jihozápadě je vidět německé pohoří Smrčiny a kopec Háj s rozhlednou, který leží nad Aší. Na severu vystupují Krušné hory se Špičákem a dále nejvyšší horou Klínovcem s rozhlednou a TV vysílačem.

Poklad, nářek, Bílá paní

Na Vysokém kameni stával podle pověsti velký hrad, který byl proklet a propadl se do země. Ve skále jsou údajně ukryty nesmírné poklady hlídané Bílou paní, k nimž se přístup otvírá pouze na Velký pátek. Jižně od Vysokého kamene se prý do země propadla také celá vesnice. Podle očitých (lépe snad „ušitých“) svědků se zde občas z hlubin země ozývá slabý nářek mrtvých a vyzvánění kostelních zvonů.

Zajímavostí je i hraniční kámen (Wappenstein). Leží asi půl kilometru severozápadně na státní hranici. Je na něm vytesán letopočet 1544 se znakem českého lva ve směru do Čech a znakem zkřížených mečů ve směru do SRN.

vyhlidka-do-krajiny_290x217.jpg  vyhlidkova-plosina_290x217.jpg
vyhlídka do krajiny                                                                 vyhlídková plošina

Pokud na Vysoký kámen vyrazíte pěšky, dovede vás tam červená turistická stezka z Lubů nebo Kraslic, milovníci kola mohou využít cyklistickou magistrálu č. 36 a v obci Kostelní odbočit k obci Kámen a pokračovat až ke skalám

sš, jj

 

Související články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA kód