Kloubovka

Datum publikace:

Zveme Vás na báječný výlet, při kterém poznáte mystérium okolí Nepomucka, výlet nejen pro obdivovatele tajemna k léčivému prameni Kloubovka v Kotouni. Tento pramen se nachází cca 8 km od Nepomuka (okr.Plzeň – jih) ve směru na Horažďovice. Přístup je možný buď delší trasou z obce Oselce (cca 1 km) nebo kratší z obce Kotouň (cca 500 m). Kloubovka pramení na úbočí Bukového vrchu v lesích ve výšce 560 m n. m.

 

Zvěst o Kloubovce se na Nepomucku předává z pokolení na pokolení. Může za to vydatný pramen tryskající v tmavém lese nad vesničkou Kotouň. Že je hoden tohoto jména dosvědčuje stará pověst: „Bolestmi kloubů usoužená chudá vdova odpočívala jednoho horkého léta pod vysokými smrky a myslela na Pána Boha i na svoje nebohé děti, které nemohla uživit. Pojednou ji bolavé nohy začala obtékat chladivá voda. Stal se zázrak. Žena se zbavila bolestí, zánět v kloubech se zastavil a ona mohla znovu chodit a pracovat na poli.“

Denně lidé z Čech i Německa nabírají vodu a postávají u kapličky ochraňující vzácný pramen, modlí se a někteří přinášejí poděkování za uzdravení. Kloubovka, kterou vychvaloval i věhlasný sušický lidový léčitel pan farář Ferda, prý vyvěrá z velké hlubiny a má silný energetický potenciál. Nepochybuje se o její radioaktivitě. Ostatně žulové podloží táhnoucí se od Klatovska přes Nepomucko až na Příbramsko je toho dokladem. Je možné, že se Kloubovka v ledačems podobá jáchymovským pramenům, které s úspěchem pomáhají při revmatických a jiných kloubních onemocnění.

Voda vydrží několik týdnů ba i měsíců v dobrém stavu. Znalci doporučují následující recept: „Obklad namočený v léčivé vodě ponecháme působit až třicet minut na postiženém kloubu a postup opakujeme. Tekutina má otupit bolest a nasát zánět do obkladu.“

Vydatný pramen se nachází pod kapličkou. Voda ve formě obkladů napomáhá léčbě pohybového aparátu, ve formě pití posiluje organismus a pomáhá při vnitřních potížích. Voda je i v parném létě ledová.

Jak už název napovídá, jedná se o vodu, které jsou přisuzovány léčivé účinky na pohybový aparát, především na kloubní ústrojí. K prameni se můžete dostat více méně dvěma cestami – z Oselec nebo z Kotouně. V obou případech se jedná o příjemnou krátkou procházku lesem. Pramen je poměrně vydatný. Kousek nad vyústěním pramene Vás docela jistě zaujme kaplička zasvěcená Panně Marii, postavená přímo na prameni. Tu postavili místní občané v roce 1929 jako dík za dar léčivé vody.

Zajímavý úkaz rovněž je, že pokud si vodu natočíte např. do PET lahve a necháte jí i třeba půl roku stát v chladu, voda se nezkazí a pořád skvěle chutná. A ještě jedna podstatná věc – káva uvařená z této vody má dle znalců výbornou chuť. Není divu, že kolem pramene je poměrně živo a pro vodu si jezdí lidé ze širokého okolí.

Voda léčí, ničí, je zlá i blahodárná a nevinná. Bez vody, věřte, by nebyl život…

Související články

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA kód