Lesníkovo léto

Datum publikace:

Stejně jako většina zaměstnaných lidí i lesník se těší na letní dovolenou, teplo, vodu a odpočinek od svých povinností. Dovolená je to jistě zasloužená, ale ne vždy je to tak snadné, jak by se na první pohled mohlo zdát.
lesnikovo-leto-301.jpg 

Les totiž není výrobní linka, kde se o dovolené vypnou všechny stroje, a zhasne se. Les dovolenou nemá a potřebuje péči neustále. Je pravda, že dva týdny nejsou v životě lesa vlastně nic, ale přesto nelze práce v lese zcela zastavit. Krásné a teplé počasí zároveň do lesa láká   více  návštěvníků  a mezi nimi se bohužel ještě stále nacházejí i neukáznění a nevychovaní lidé,  kteří  lesníkovi spíše práci přidělávají.

Na zalesněných pasekách, kde jsou stromky ještě malé, je potřeba přes léto vysekávat narostlou trávu. Lesník té trávě říká buřeň a ožíná ji. Na nedostatečně ožnutých plochách dokáže silná buřeň malé sazenice i zcela zadusit. Postupně jak stromky rostou, tak buřeni odrůstají a u větších stromků není již tento zásah nutný.

Přes léto je také velice důležitá pravidelná údržba lesních komunikací a čištění odvodňovacích zařízení, tzn. svodnic, příkopů a propustků. Letní bouřky a stále častější přívalové deště dokáží narušit povrch cest velmi rychle a spláchnutým materiálem zaplnit a vyřadit tato technická zařízení z provozu. Důkladným a včasným čištěním lesník zabrání erozím na lesních cestách a zachová je průjezdné. Při obzvláště teplém počasí pak mohou takto dobře udržovanou cestu použít například hasiči, kteří budou pospíchat k lesnímu požáru, vzniklému právě díky nějakému neukázněnému „milovníku“ přírody.

V žádném případě se nedá říct, že by lesníkovo léto bylo tzv. okurkovou sezonou. Práce je v lese neustále dost a dost…

Související články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA kód