Tři perličky z Broumovska

Datum publikace:

kostel-panny-marie-301.jpg 

Zemička oplývá množstvím pozoruhodných přírodních i lidských výtvorů, které z ní činí turisticky přitažlivou oblast . Připomeňme si alespoň tři z nich – dva přírodní a jeden lidský. Jsou vybrané namátkou, ale patří k největším pozoruhodnostem zdejší krajiny.

Šrůtkova lípa

Šrůtkova lípa sice roste v Machově na odvrácené straně Broumovských stěn, ale se svými 500 roky je považována za nejstarší strom celého Broumovska a Náchodska. Je 24 metrů vysoká a její kmen má v prsní výšce obvod téměř 7 metrů. V roce 1800 do ní uhodil blesk a zničil její korunu. V poškozeném kmeni postupně vznikla mohutná dutina. Lípa roste stranou hlavní silnice na soukromém oploceném pozemku a u veřejné cesty je opatřena informačním panelem. Vysazena byla pravděpodobně předky dnešních vlastníků Šrůtkova statku.

Hřbitovní kostel Panny Marie

Na broumovském hřbitově stojí živoucí důkaz toho, že dřevěné stavby dokážou odolávat věkům stejně dobře jako stavby zděné z kamene nebo z cihel. Kostel Panny Marie byl původně vystavěn snad ve druhé polovině 13. století. Za husitských válek však byl při obléhání Broumova vypálen a obnoven byl někdy po roce 1450. Svému účelu tedy slouží úctyhodných 550 let! Není proto divu, že patří k nejstarším dřevěným stavbám ve střední Evropě.

Kostel je vzácnou památkou a dokladem mistrovství slezských tesařů. Nádherná je i jeho vnitřní pozdně gotická a renesanční výzdoba završená třemi vyřezávanými barokními oltáři. V ochozu kostela je umístěn soubor renesančních a empírových náhrobních kamenů. Jsou zde také zavěšeny desky s kronikářskými zápisy událostí od roku 1556. Za prohlídku stojí také samotný hřbitov s monumentálním obeliskem na památku obětí prusko – rakouských válek.

Koruna nad Božanovem

Každému, kdo přijíždí ke kuestě Broumovských stěn od Božanova, se naskytne úchvatný pohled na skalnatý vrchol Koruny, která dosahuje nadmořské výšky 769 metrů nad mořem. Její název je opravdu výstižným pojmenováním její dominance, s níž vévodí celému okolí. Na Koruně i na přilehlém Božanovském Špičáku je množství turisticky atraktivních skalních útvarů včetně typických broumovských skalních hřibů.

Ke Koruně se vztahuje pověst o panně, která sedí v jejím nitru a šije košili. Každý rok na ní udělá jenom jeden jediný steh, ale až ji došije, přijde soudný den. Panna rovněž hlídá poklad nesmírné ceny, k němuž se smrtelník může dostat jenom na Květnou neděli při čtení pašijí. V hoře se ale může zdržet jenom tak dlouho, dokud panna nepromluví. Když ho osloví podruhé, ještě může odejít, potřetí však již je pozdě, protože se hora zavře a až do příští Květné neděle ho uvězní.

Text a foto:
Jaroslav Jonáš

hrbitovni-kostel-panny-mari_189x253.jpg  koruna-nad-bozanovem_189x253.jpg  srutkova-lipa_189x253.jpg
Hřbitovní kostel Panny Marie
             Koruna nad Božanovem                       Šrůtkova lípa

Související články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA kód