V Jizerkách u Souše přibyla další pamětní deska – lesníkům a zeleným lesům

Datum publikace:

K desítkám či stovkám památníčků, pomníčků či křížků rozsetých po Jizerských horách přibylo oficiálně 18. července na cestě mezi osadou Jizerka a Smědavou, nedaleko Promenády, další krásné zastaveníčko s nádherným výhledem na vody přehrady Souš.

 

Pamětní desku odhalili na počest dobré práce bývalých a současných lesníků hejtman LK Martin Půta a dlouholetý šéf lesních závodů Nisa a Frýdlant Petr Žaba. Slavnostní akt se uskutečnil u příležitosti tradičního setkání lesníků – seniorů, které pro ně připravuji Lesy ČR, s. p., Krajské ředitelství Liberec.

Na desce je napsáno: Památce jizerskohorských lesníků, kteří navzdory nepřízni doby svou prací dokázali, že jsou zdejší lesy stále zelené.

K tomu je zde citován první generální ředitel československých státních lesů a statků Ing. Dr. h. c. Josef Opletal: „… jest proto povinností lesníků, aby své zkušenosti stavěli před oči svým následovníkům, jejichž údělem bude pěstiti dále to, co slouží lesu ku prospěchu, a vyvarovati se našich chyb.“

Slavnostního odhalení se zúčastnilo na padesát zasloužilých lesníků – nejen důchodců. „Pamětní deska patří lesníkům, kteří v období minulých desítek let dobře hospodařili nejen v lesích Jizerek, ale v celém Libereckém kraji. Je připomínkou a poděkováním těm, kteří o naše lesy pečovali celý životu,“ řekl při zahájení Ludvík Řičář, ředitel Krajského ředitelství Liberec, Lesů ČR, s. p.

Petr Žaba ve svém proslovu citlivě, ale bez příkras zavzpomínal na doby minulé. „Řešili jsme obaleče, hnojení, těžbu, emise, nedělní brigády. Byla to doba složitá až tragická, ale postupně, zejména po dobrých semenných letech 1992 – 1995 se začalo dařit osazovat Jizerky původními dřevinami a dneska už skoro nikdo nepozná, že tu byly holiny a suché stromy. Zabránili jsme zejména erozi půdy a za každou cenu jsme zalesňovali, což se, jak je vidět, vyplatilo. Přeji našim nástupcům, aby o lesy pečovali se stejnou láskou jako kdysi my.“


slavnostní zahájení

u památníku – zleva: Petr Žaba,
hejtman LK Martin Půta,Ludvík Řičář,
ředitel KŘ Liberec, LČR, s. p.

zleva: hejtman LK Martin Půta,Ludvík
Řičář, ředitel KŘ Liberec, LČR, s. p.,
Petr Žaba

přehrada Souš

památník

Hejtman ve svém příspěvku poděkoval všem zúčastněným za to, že Jizerky jsou opět zelené. „Je to především vaše zásluha, že se Jizerky zase blíží těm horám, jak o nich píše Miloslav Nevrlý. Z dětství si také pamatuji, jak v té knize představuje nejrůznější, tehdy pro mne tajemné pomníčky a památníky, a je dobře, že nyní k nim přibyl další, věnovaný právě vám – lesníkům. Návštěvníci hor si zde připomenou, že zdravé Jizerky nejsou jen náhoda,“ zdůraznil hejtman.

Mezi pamětníky byl i šestasedmdesátiletý bývalý lesní technik a později správce toků Lesů ČR v oblasti od Děčína po Semily Pavel Hlaváček. „Pracoval jsem zde od roku 1958, když jsem na vojně sloužil v Liberci a zůstal, ač pocházím z Moravy. Byla to jiná, ale krásná doba. Nikde moc lidí nebylo, sem tam turista, až později začali přibývat lyžaři. Cesty zde takřka nebyly, jen zde pracovali koně, a my jsme se mezi nimi jako technici pohybovali na motocyklech, já na Jawě 250. Byla skvělá,“ vzpomíná Pavel Hlaváček, který, je sice v důchodu už 10 let, ale v Jizerkách se pohybuje každý den a nachodí z Liberce – Kateřinek, kde bydlí, minimálně 6 km. „ Z lesů se neodchází,“ podotkl.

Podle slov Ludvíka Říčaře pro lesníky – důchodce pořádá jeho ředitelství exkurze každý rok, vždy v lesích jiné části Libereckého kraje, a připravuje pro své bývalé kolegy odborný program. Společný oběd, diskuse a vzpomínání se pak uskutečnila v chatě Pyramida na Jizerce. A bylo veselo…

Zdroj: Tisková správa Libereckého kraje
Mgr. Jiří Langer, tiskový mluvčí Libereckého kraje

Související články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA kód