Zápach, který pomáhá

Datum publikace:

zapachove-zradidlo-800-x-53_301x199.jpgPachový kolík je většinou kus dřeva, na kterém je nanesena například polyuretanová stavební pěna napuštěná repelentním přípravkem proti spárkaté zvěři. Jedná se třeba o směs potu člověka a pachu velkých predátorů (vlka, medvěda a dalších). Tím se zvěř z místa odpuzuje. Z kolíků se pak tvoří pachové oplocenky, tedy linie těchto kolíků. Někde se pěna nanáší přímo na kmen stromu nebo keř. Koncentrát účinkuje asi čtyři měsíce. Podle údajů Českomoravské myslivecké jednoty, která projekt s pachovými oplocenkami zahájila, je jejich účinnost 80 až 90 procent.

Myslivci nechávají kolíky umístit do nepřehledných míst, odkud řidiči nemají šanci zvíře zpozorovat a zavčasu brzdit. Naopak na volných prostranstvích, jako je například louka, se nechává zvěři přes cestu volný přechod, protože cílem je zabránit srážkám se zvěří, ale ne zabránit zvěři zcela přecházet silnice. Zvěř i řidiči v těchto místech mají čas zareagovat a zvířatům zůstane možnost migrovat přirozenými koridory za potravou nebo za vodou.

Počet zvířat, která každoročně uhynou na českých silnicích jde do tisíců. V loňském roce se stalo v Česku 3 084 nehod, při kterých motoristé srazili nějaké zvíře. O život ale přišel i jeden člověk.

Levná a účinná metoda

Pachový ohradník je dobrá volba, jak zabránit škodám na dopravních prostředcích a ztrátám na zvěři a současně chránit životy řidičů. V porovnání s náklady na výstavbu plotu nebo nadchodu jde o velmi levnou ochranu, která se může použít i při ochraně lesních kultur, sadů a všude tam, kde by měla mít zvěř přístup omezen. Pachová zradidla používají Lesy České republiky, s.p., Lesní správa Choceň například v režijní honitbě Koliba, kterou protíná silnice R35. Od té doby rapidně ubylo střetů se zvěří, které zde byly dříve na denním pořádku.

Podobné kladné ohlasy se ozývají i od ostatních uživatelů honiteb (mysliveckých sdružení), která vykonávají právo myslivosti na pozemcích v působnosti LS Choceň.  Myslivecké sdružení Krouna-Otradov, které patří mezi průkopníky, začalo tuto metodu ochrany zkoušet již před čtyřmi lety u silně frekventované silnice Polička – Havlíčkův Brod. A výsledek? Střety se zvěří prakticky vymizely.

I proti hospodářským škodám

Pachové odpuzovače používají i drobní vlastníci lesních ploch. Třeba proto, aby jim mladé stromky nezničili srnci, kteří si o ně vytloukají paroží. Praxí ověřené poznatky jednoznačně ukazují možnost ochrany spíše malých ploch, které však často bývají příčinou velkých svárů mezi myslivci, lesníky a soukromými zemědělci. Tento způsob ochrany je svým účinkem rychlý a dává možnost předejít hospodářským škodám a zbytečným emocím, které obvykle následná řešení věcí provázejí.

Antonín Doležal, Jan Mencák

Související články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA kód