Lesy ve správě Krajského ředitelství Plzeň
Datum publikace:
Krajské ředitelství (KŘ) Plzeň sídlí spolu s pracovištěm Správy toků (ST) – oblast povodí Vltavy Benešov, detašované pracoviště Plzeň v Sukově ulici č. 40 v Plzni.
KŘ Plzeň spravuje 135.000 ha lesa v majetku státu a dále vykonává funkci odborného lesního hospodáře (OLH) na 18 000 ha pro 13.227 vlastníků. Státní lesy představují 18 % rozlohy Plzeňského kraje, tedy zhruba polovinu lesní půdy v kraji spravují LČR, s. p.
Z pěstebních lesních oblastí (PLO)má největší zastoupení 6 – Západočeská pahorkatina 48 %, 11 – Český les 30 %, 13 Šumava 11 %, 12 – Předhůří Šumavy 4 % a 7 – Brdská vrchovina 3 %. Převažující hospodářskou dřevinou je jednoznačně smrk, za ním následuje borovice, která je v Plzeňském kraji významnou dřevinou a u LS Plasy a Stříbro představuje téměř 50 % těžeb i zastoupení.
Těžba KŘ se pohybuje kolem 800.000 až 850.000 m³. Podíl nahodilé těžby běžně kolem 25 %, v roce 2007 byly postiženy kalamitou Kyrill všechny LS, podíl nahodilé těžby byl více než 90 % a těžba dosáhla téměř 1.200 tis. m³. Přirozená obnova lesa je kolem 20 % ročně.
Velká rozloha a rozmanité přírodní podmínky předurčují množství zajímavostí v regionu. Nejnižší bod KŘ leží na Berounce na LS Přeštice (250 m n. m.), nejvyšší je v NPR Černé a Čertovo jezero na Jezerní hoře 1343 m n. m. Výškový rozdíl KŘ je 1100 m, což předurčuje značný rozsah způsobů hospodaření, typů lesa a stanovišť vhodných pro jednotlivé dřeviny.
Každá správa má specifické hospodaření. Na Šumavě a v Českém lese se dobře využívá přirozená obnova (PO) lesa, na LS Železná Ruda a Klatovy je v šumavských honitbách již značně zredukován stav zvěře a to umožňuje přirozenou obnovu nejen SM, ale i JD, BK, JV – návrat k hercynské směsi. Na LS Stříbro jsou k vidění vynikající výsledky v přirozené obnově borovice vedle porostu na násecích. U LS Plasy pracují s PO borovice a dubu pod porosty, atd.
V oblasti KŘ Plzeň se nachází tři národní přírodní rezervace – NPR Černé a Čertovo jezero (LS Železná Ruda), Bílá Strž (LS Klatovy) a Chejlava (LS Klatovy) – a značné množství přírodních rezervací. Velká část lesů ve správě LČR patří do CHKO Šumava a od 1. 8. 2005 také CHKO Český les.
přirozená obnova smrku přirozená obnova buku
Důležitou součástí činnosti všech organizačních složek LČR v rámci kraje jsou aktivní opatření k podpoře mimoprodukčních funkcí lesa (Program 2000). Jedná se především o opravy cyklotras, turistických tras, studánek a jiných objektů v lesích.
Vzhledem k tomu, že na území Plzeňského kraje bylo každoročně z prostředků LČR uvolňováno až 2,5 miliónu korun na tyto potřeby, vystavělo se pro návštěvníky lesa i mnoho nových objektů – altánky, přístřešky, lavičky, vyhlídky a další. V posledních letech se vkládané prostředky zdvojnásobily. Lesy ČR z programu 2000 financovaly také výstavbu naučných stezek nebo se na této výstavbě v lesích podílely. Prostředky programu 2000 jsou směrovány především do hojně navštěvovaných oblastí, ať je to Šumava a Pošumaví, Český les, severní Plzeňsko nebo Tachovsko. Všude v Plzeňském kraji se dnes jako návštěvníci lesa můžeme setkat s altánky, vyhlídkami a studánkami s označením LČR, a tato místa jsou veřejností ceněna jako místa odpočinku a zpříjemnění pobytu v lesích.
V poslední době se velmi rozvíjí rekreační cykloturistika, ke které jsou využívány lesní cesty a cyklotrasy procházející lesem. Novým hitem je hipoturistika. Pro rok 2010 je v rámci celkového rozpočtu vyčleněno téměř 5 mil. Kč pro podporu těchto mimoprodukčních funkcí lesa a plnění cílů veřejného zájmu na lese.
Komentáře