Na Vařákových pasekách rozkvetl šafrán bělokvětý

Datum publikace:

Po roztátí vysoké sněhové pokrývky v polovině dubna rozkvetly v lokalitě Vařákových pasek šafrány bělokvěté. Šafrán bělokvětý potřebuje speciální péči, které je mu dopřáno právě na Vařákových pasekách v oddělené části horské pastviny na okraji lesního pozemku. Český svaz ochránců přírody začal pečovat o tuto lokalitu za dotační podpory Lesů České republiky, s. p..

 

Po mnohaleté vzájemné spolupráci rozkvétá již pravidelně brzy na jaře několik stovek šafránů. Dle sčítání členů ochránců přírody je v lokalitě až 1500 ks kvetoucích jedinců.

Lokalita je volně přístupná veřejnosti. Přes Vařákovy paseky prochází naučná stezka a turistická stezka. Za jasného počasí se návštěvníkům a milovníkům přírody otvírají krásné výhledy do okolní krajiny jižního Valašska. Výjimečnost lokality lze také doložit zájmem přírodovědců z řad botaniků. Další zajímavostí lokality je to, že se jedná o místo s nejvyšší nadmořskou výškou, kde šafrány rostou a vykvétají.

Přímo v místě výskytu šafránů je také informační tabule naučné stezky, která je věnována právě šafránům. Součástí managementu lokality je pravidelná údržba zbudované ohrady a opravy informační tabule.

Šafrán bělokvětý (Crocus albiflorus) je zařazený mezi kriticky ohrožené druhy rostlin. Květ může být fialový, bílý nebo také světle fialově pruhovaný. V zemi má šafrán kulovitou hlízu. Listy jsou méně nápadné v počtu dva až čtyři. Původním domovem šafránu je jižní Evropa a dodnes není přesně vysvětleno, jak se na Valašsko dostal. Kromě lokality na Vařákových pasekách je možné šafrán bělokvětý nalézt také v Lačnově, u potoku Smolinka a v Pozděchově.

Související články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA kód