Orel mořský na revíru „Temník“

Datum publikace:

Dne 4. 6. 2014 proběhlo Agenturou ochrany přírody a krajiny a CHKO Žďárské vrchy v Kraji Vysočina kroužkování orla mořského (Haliaeetus albicilla), který si vybral místo pro hnízdění na revíru Temník na LS Ledeč nad Sázavou. Kroužkování proběhlo za účasti pracovníků LČR s.p.

 

Orel mořský zde na revíru hnízdí již několik let. Letošní rok si však musel postavit hnízdo o kousek dál, než bylo jeho původní hnízdiště, protože byl při nasedání na hnízdo vyrušen prací v soukromých lesích. Kroužkování probíhá tak, že do koruny stromu vyleze zkušený stromolezec se speciální lezeckou výbavou. Odchytí mláďata na hnízdě a dá je do pytle, který pošle dolů. Na zemi ornitolologové mláďata okroužkují a pošlou je zpátky do hnízda.

Orel mořský (Haliaeetus albicilla) je velký druh dravce z čeledi jestřábovitých, patřící k největším žijícím orlům vůbec. Žije v blízkosti vod na rozsáhlém území Evropy a Asie a živí se převážně rybami a ptáky. V minulosti z mnoha oblastí Evropy zvláště v důsledku lidského pronásledování zcela vymizel, od 80. let 20. století však začala jeho početnost opět stoupat a postupně obsadil řadu původních hnízdišť. Orel mořský je největší evropský orel a největší dravec vyskytující se v Česku. Délka jeho těla dosahuje 76 – 92 cm a v rozpětí křídel měří 190 – 240 cm. Hmotnost u samce je cca 4 kg, u samice 7 kg. Zbarvení je tmavohnědé, jen ocas bílý, případně i jiné světlejší oblasti na hlavě a krku. Za letu se snadno pozná podle charakteristického vzhledu dlouhých širokých křídel s dlouhými ručními letkami. Ocas je klínovitý, jeho zbarvení se v průběhu života výrazně mění. Přechází od hnědé mladých ptáků, přes hnědobíle mramorovanou k bílé barvě s hnědými okraji rýdovacích per u pohlavně dospělých jedinců. Podobně postupně světlá starším ptákům nejen hlava a hruď, kde může původní hnědá (bíle kropenatá) barva přejít až do hnědožluté, ale i zobák, který z hnědé přechází v jasně žlutou. Neopeřené nohy jsou žluté. Samec a samice se navzájem liší pouze velikostí.

Související články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA kód