Pojďte s námi na Paličník

Datum publikace:

Jizerské hory nabízejí velké množství míst, odkud je nádherný rozhled do širokého okolí. Za příznivého počasí jsou kromě okolních Jizerských hor vidět i Krkonoše spolu s nejvyšší horou Sněžkou a blízkost státní hranice nám nabízí také pohled k našim sousedům do Polska a Německa.

palicnik-301.jpg 

Mezi nejkrásnější vyhlídky v Jizerských horách patří vyhlídka Paličník. Pohled, který se návštěvníkovi otevře při vystoupení na vrcholovou skálu, stojí jistě za trochu námahy. Vidíme celé Frýdlantsko jako na dlani, protější vrchol Jizery, Smědavskou horu i Frýdlantské cimbuří.  Vyhlídka je zajištěna železným zábradlím a najdeme na ní velký dřevěný kříž. Především v zimě je vrcholová plošina obtížně přístupná, přesto má své kouzlo i v tomto ročním období. Samotný skalní útes Paličník, nacházející se v nadmořské výšce 944 m. n. m., leží na západním úbočí Klínového vrchu a je součástí Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny. O zpřístupnění vrcholu této skály, kdy vyhlídku tvoří propojení dvou mohutných balvanů mostkem, se již roku 1902 zasloužil Rakouský horský spolek. Výše zmiňovaný dřevěný kříž zde byl obnoven na svátek Povýšení sv. kříže 14. 9. 1992 farností Hejnice.

Poctivá horská cesta na vrchol vede z Bílého Potoka kolem Bartlovy boudy a dále po žluté značce údolím Hájeného potoka.  Po třech kilometrech náročného stoupání dosáhneme cíle. Z Paličníku můžeme pokračovat po modré značce na Předěl, tj. rozvodí Severního a Baltského moře a odtud na Smědavu.  Přístup na Paličník pro rodiny s dětmi a kočárky  je  možný po nenáročné vrstevnicové cestě ze Smědavy. Také případné občerstvení na Smědavské chatě přijde vhod nejen dětem. 

Počasí v horách se mění velmi rychle a tak k úspěšnému výletu na vyhlídku Paličník je třeba i trochu toho štěstí.  Odměnou vám bude ucelený výhled do krajiny na sever od Jizerských hor.  Pak Vás jistě další Jizerskohorské vyhlídky nenechají dlouho sedět v klidu a teple domova.

Fotografie: pohled z Paličníku do údolí Bílého Potoka a Hejnic

Související články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA kód