Poutní místo Svaté Trojice

Datum publikace:

kostel-sv-trojice-301.jpg 

K místu, kde stojí, se váže zajímavá pověst. Na počátku 18. století se tudy prý vracel houslista z posvícení. Cesta do kopce jej vyčerpala natolik, že si zde pod rozložitým bukem zdříml. Po chvíli jej probudilo mručení a po procitnutí uviděl hlavu medvěda. Jako blesk vylétl na nejbližší strom a byl strachy téměř bez sebe. Medvědu se však pod stromem zalíbilo a nechtěl odejít. Houslista mu v zoufalství nejdříve začal házet koláče z výslužky, a když mu došly, začal hrát na housle.

Hra přilákala hajného, který šel neznámému muzikantu vyhubovat za to, že mu plaší zvěř. Když viděl muže na stromě a medvěda pod ním, bylo mu vše jasné a jedinou ranou šelmu skolil. Zachráněný houslista z vděčnosti za pomoc připevnil na strom obrázek Sv. Trojice. Náhodní chodci se pak často na hřebenu zastavovali ke krátké modlitbě.

Kaple jako dík za záchranu

Co je na této pověsti pravda, nevíme. Jisté však je, že v roce 1786 se zde skrývali obyvatelé nedalekých Králík před vpádem Pruských vojsk krále Fridricha II. Jako dík za své zachránění vybudovali na místě dřevěnou kapli zasvěcenou Sv. Trojici.

Poutní kaple v novogotickém stylu, jak ji známe dnes, byla postavena v roce 1898. Později byla notně zdevastována a její stav se začal zlepšovat teprve po roce 1989. Bohužel se již nepodařilo zachránit původní, na plechu malované obrázky křížové cesty před kaplí.

Ivo Valenta

 

 

Související články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA kód