Pozvání na jarní výlet za statnými duby
Datum publikace:
Dub, latinský název „Quercus“, pochází pravděpodobně z keltského „quer “ – krásný a „cuez“ – strom, přičemž duby jsou opadavé nebo vždyzelené ,(vždyzelené u nás ovšem nerostou), stromy, ojediněle keře.
Tento rod se pyšní až 600 druhy a patří mezi druhově nejpočetnější rod dřevin. Roste v mírném až subtropickém pásu severní polokoule, zřídka v horských oblastech tropů. Těmto převážně světlomilným a teplomilným dřevinám se daří spíše v propustných, hlubokých, živných a vlhčích půdách. Poměrně dobře však snáší i sucho. Duby dnes zaujímají v ČR 6,7 % porostní plochy, avšak jejich rekonstruované přirozené zastoupení je odhadováno na 19,4 %. Jde o vůdčí dřevinu prvních dvou lesních vegetačních stupňů, ale na příhodných stanovištích vystupuje i výše.
Na našem území bylo celkem zjištěno osm původních druhů. Některé tzv. drobné a vzácněji se vyskytující druhy jsou spíše obtížně určitelné, a proto bývají většinou přehlíženy. V přírodě se navíc mezi sebou někdy spontánně kříží, což ještě více komplikuje jejich přesné určení. Z důvodu své dlouhověkosti se často stává památným či významným stromem. V takových případech je chráněn zákonem.
Na Lesní správě Náměšť nad Oslavou v přírodní rezervaci Údolí Oslavy a Chvojnice se jako významný strom LČR nachází jeden méně známý druh dubu a to Dub mnohoplodý – Quercus polycarpa. Jedná se o světlomilnou a teplomilnou dřevinu, odolnější k většímu suchu než dub zimní. Je 15-25 (30) m vysoký, s řidší a štíhlejší korunou než dub zimní. Kůra bývá šedočerná, mělce rozpukaná, listy jednoduché, dlouhé 7-11 cm někdy však delší, široké 5-7 cm někdy také až 12 cm. Doba květu pak přichází v květnu a plody (žaludy) nažky, jsou vejcovité. Zmiňovaný dub mnohoplodý se nachází na červené turistické stezce kopírující řeku Oslavu, vedoucí z Náměště nad Oslavou do Ketkovic, nedaleko obce Březník, v blízkosti zříceniny hradu Lamberk. Je opatřen cedulí významný strom, takže ho určitě nepřehlédnete. Je 12 m vysoký a obvod jeho kmene činí 472 cm. Stáří se odhaduje na 400 let.
Mojmír Balvín,
revírník LS Náměšť nad Oslavou