Průmysloví borůvkáři: nevítaní návštěvníci lesů

Datum publikace:

Vrcholí léto a s ním i čas dovolených a prázdnin. V lesích se v tomto období značně zvyšují počty návštěvníků, ať již to jsou turisté, cyklisté, houbaři nebo borůvkáři… Naše lesy jsou otevřeny všem, kdo jim neškodí.
ilustracni-foto-boruvky.jpg 

Vždyť i lesní zákon říká, že: „každý má právo vstupovat do lesa na vlastní nebezpečí a sbírat tam pro vlastní potřebu lesní plody… Při tom je povinen les nepoškozovat, nenarušovat lesní prostředí a dbát pokynů vlastníka lesa a jeho zaměstnanců…“ Ne každý však tato slova bere vážně.

Borůvkáři ničí přírodu

Potká-li se revírník s houbařem nesoucím košík hříbků, je vše v nejlepším pořádku. Vzájemně se pozdraví, třeba prohodí i pár slov o tom, jak rostou, kam je nejlepší se za nimi vydat a oba pokračují svou cestou.

hrebenovy-kombajn_210x280.jpg

Jiná situace však nastává v době, kdy na pasekách a obnažených skalách od nížin po hory dozrávají borůvky a brusinky. Tehdy kromě milovníků borůvkových koláčů a nadýchaných kynutých knedlíků do terénu vyrážejí i skupiny bezohledných „průmyslových“ sběračů vyzbrojených trhacími hřebeny. Ti nedbají slov zákona, nezajímají je hranice přírodních rezervací ani lesní zvěř, netrápí je způsobené škody. Po jejich nájezdech zůstává v porostech spousta odpadků, keříčky borůvčí jsou rozšlapané a olámané, od hřebenů mají oškubané listí… Nájezdníci si v objemných nádobách nenesou z lesa žádné borůvky, spíše jakousi borůvkovou surovinu, tedy směs listí, trávy a rozmačkaných plodů. Ty pak po přebrání prodávají po desítkách litrů překupníkům na průmyslové zpracování.

Kontroly v lesích

Na takové jednání je zodpovědný hospodář nucen rychle a rázně reagovat. Místní lesní personál musí vytipovat nejohroženější místa, lesníci vybavení služebními odznaky a legitimacemi lesní stráže ve spolupráci s policisty a pracovníky ochrany přírody pak vyrážejí do hor na lov nezvaných a nežádoucích návštěvníků. Výsledkem těchto akcí bývá řada uložených pokut za poškozování lesního prostředí, za nepovolený vstup na území přírodní rezervace, leckdy i za porušení zákazu vjezdu automobilů na lesní cesty. Tato opatření jsou nepopulární, jsou však nutná, a hlavně účinná. Zejména tehdy, probíhají-li za spoluúčasti televizních kamer – když se objeví tváře lapených sběračů na obrazovkách, mají o ostudu postaráno.

Jak už bylo řečeno, naše lesy jsou otevřeny všem. Každý návštěvník by si však měl dobře pamatovat, že v lese platí stejně jako kdekoliv jinde známé rčení: „Vítán buď, kdo s dobrými úmysly přicházíš.“ Hlídejme si společně naše přírodní bohatství.

spodní fotografie:
I s takovýmto „kombajnem na borůvky“ vyrážejí do lesů bezohlední „průmysloví“ sběrači

Související články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA kód