Síje ceru a jeho ekonomika

Datum publikace:

Dub cer (Quercus cerris) je na Moravě původní dřevinou a přirozenou na suchých a teplých stanovištích přírodní lesní oblasti 35 Jihomoravský úval. Cer je poměrně štíhlý a málo větvený dub s horší kvalitou dřeva než naše ostatní původní duby. Dříve byl využíván pro výrobu pražců a pro svou pravidelnou plodnost hlavně v oborách pro zvýšení úživnosti. Dnes je poměrně opomíjen a nahrazen hlavně borovicí a dubem letním. Hlavní výhodou ceru je jeho odolnost proti suchu, poměrně velký roční přírůst a netrpí příliš okusem zvěře. Dobře snáší také zastínění.

 

Přezimování žaludů ve sklepě není problematické. Cer na rozdíl od dubu letního na podzim ve sklepě neraší a nehrozí riziko poškození klíčků. Rašit začíná až začátkem února. Na ochranu žaludů proti plísním se používá chemický postřik přípravkem „Previcur“. Za celé zimní uskladnění se žaludy ošetří přibližně desetkrát, z toho pětkrát pouze čistou vodou.

Půdní podmínky pro síji ceru jsou ideální na lesním typu 1S s písčitou až hlinito-písčitou půdou. Samotné stanoviště (půda) je předem připraveno chemicky pod porostem už před vlastní těžbou a následně po vyklizení klestu je provedeno rýhování pomocí diskové frézy.

Provedení síje je možné vysetím a přihrnutím motykou nebo vysetím do štěrbiny vytvořené pomocí sazeče. Výhodou sazeče je dodržení pravidelnosti při setí (0,50 m), což usnadní následné ošetření ožínáním, také žaludy se ve vzniklé štěrbině dostanou hlouběji (10 – 15cm) a nehrozí tak vysoké riziko vymrznutí. Klíčivost je díky hlubší síji posunuta o 2 – 3 týdny později než u přihrnování motykou. Tím se může s celoplošnou ochranou Roundupem počkat do doby, kdy vzejde více buřeně, která může být postřikem zasažena. Tento rozdíl byl pozorován v porostu 17C10 na jedné ploše, na které byla kombinovány způsoby síje.

Množství vysetých žaludů je sníženo na 200 – 250 kg/ha díky vysoké klíčivosti žaludů a následně velkému ročnímu přírůstu semenáčků.

Jak již bylo zmíněno, prvním ošetřením byla celoplošná ochrana chemicky před vyrostením semenáčků. Takto ošetřená plocha vydrží do poloviny června. V tomto měsíci byla provedena ochrana proti padlí dubovému a to s opakováním po 2 týdnech. V červenci byla možnost využití pracovní čety, která síji okopala a půdu prokypřila. Posledním ošetřením byla chemická ochrana proti buřeni v pruzích v měsíci srpnu.


Síje ceru po prvním chemickém ošetření proti buřeni
v měsíci červnu.

Porovnání kořenové a nadzemní části ceru ze síje
na různých lesních typech.

Samotná klíčivost a vzejití semenáčků je vidět na obrázcích. Semenáčky v porostu s lesním typem 1S na hospodářském souboru 9187 (samostatná uznaná bažantnice) s hlinito-písčitou půdou dosahují nadzemní části od 15 do 25cm s kulovým kořenem s hloubkou 30 – 35 cm. Semenáček s takovou nadzemní částí snadno snáší sucho a to tím, že růst nadzemní části se přizpůsobí množství vláhy. V porostu s lením typem 2H na HS 255 s hlinitou půdou je schopen narůst do nadzemní část 25-30cm. Někteří jedinci i do výšky 50 – 60 cm. Na tomto stanovišti je průměrná hloubka kořene 45 – 55 cm. Takto založený porost je možné zajistit po 3 – 4 letech od založení.

V ekonomické části článku jsou spočítány náklady od založení porostu přes ošetřování až po zajištění porostu jak pro síji, tak pro zalesnění. Porovnány budou porosty o výměře 1ha na lesním typu 1S. Popis prací a ceník prací je vztažen na LS Strážnice. Náklady na péči o žaludy v zimním období nejsou uvedeny – práce jsem provedl sám.

Síje CER Zalesňování DBZ
Příprava půdy chem. pod por. 4.024 4.024
Příprava půdy – disková fréza 4.977 4.977
Oplocování – drát. oka 5×5 cm 30.317 30.317
Zalesňování síjí 6.354
Zalesňování sadbou + SaMa 79.552
Chem. ochr. – v pruzích 4.448
Chem. ochr. – celoplošně 4.776
Ochrana proti Padlí dubovému 2.542 2.542
Ochrana proti Padlí dubovému 2.542 2.542
Chem. ochr. – v pruzích 4.448
Ožínání mech. – v pruzích 5.083
Celkem 59.980,- 133.485,-

Tabulka: Ekonomické zhodnocení síje a sadby v podmínkách LS Strážnice

Závěr:

Podmínkou pro úspěšnou obnovu porostu síjí žaludem dubů (tedy i ceru) je řádné oplocení holiny, pečlivá péče o žaludy během zimního období, včasné ošetření proti buřeni a padlí dubovému. Vhodné je doplnění okopáním. Úspora nákladů činí 73.505 Kč na ha. Jedinci lépe odolali letošnímu suchému počasí a dobře odrostli a je předpoklad brzkého úspěšného zajištění porostu.

Procházka Michal
revírník, LS Strážnice

Související články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA kód