Šolcův rybník

Datum publikace:

colci-301.jpg 

Při cestě od Liberce směrem do Frýdlantského výběžku přes Oldřichovské sedlo míjíme kousek před Raspenavou Šolcův rybník. V létě je tato v lesích ukrytá vodní plocha vyhledávaným místem pro odpočinek a příležitostné osvěžující vykoupání. A to přesto, že zde nenajdeme pláž a ani žádný stánek s občerstvením.

Mrazivá zima zase k Šolcáku vždy přiláká malé i velké bruslaře. Ovšem není to místo příjemné jen pro lidi. Pod hladinou a v jejím blízkém okolí má svůj domov i mnoho živočichů a rostlin.

Rybník prošel opravou

Šolcův rybník se nachází v 1. zóně Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory. Na podzim roku 2008 místní lesáci provedli výlov, a hned v následujících dnech byly zahájeny práce na kompletní rekonstrukci výpustního zařízení, tzv. požeráku. Došlo ke stavbě nového stavidla a k výměně potrubí pod hrází. Oprava byla hrazena z prostředků státního podniku Lesy ČR, náklady dosáhly celkové výše 1,2 mil. Kč. Stavební práce byly dokončeny na jaře roku 2009. Přes léto se dno nechalo tzv. „vyletnit“, což znamená, že rybník zůstal bez vody, aby byl umožněn nárůst vegetace a zvýšila se tak úživnost pro budoucí rybí obyvatele. S napouštěním se začalo v prvních podzimních měsících. Po vydatném přídělu sněhu v polovině října a jeho rychlém roztátí je dnes rybník již zcela naplněn.

Myslelo se i na raky a ptáky

colci-2-800-x-600_301x225.jpg

V rámci prací se nezapomnělo ani na ostatní živočichy tohoto jizerskohorského zákoutí, například na raka říčního, kterému je již několik let toto místo domovem. Před vypuštěním rybníka byla na jeho přítoku vyhloubena tůň, do níž byly ve spolupráci s dobrovolnými ochránci přírody přeneseny téměř čtyři stovky těchto chráněných korýšů sesbíraných ze dna Šolcáku. Na obnaženém dnu rybníka bylo vytvořeno několik hromad z čedičového kamene, které slouží rakům jako úkryty. Pro podporu hnízdění vodního ptactva se také vybudovaly dva umělé ostrůvky.

Až se při svých cestách zastavíte u Šolcáku, užijte si chvilku klidu a pohody uprostřed jizerskohorských lesů, rozhlédněte se kolem sebe, třeba uvidíte lovit volavku nebo zrovna u břehu proletí vážka. A když ne, tak i krátký pohled na tichou hladinu rybníka dovede pohladit po duši.

Text a foto: Lukáš Svačinka

 

 

Související články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA kód