Těžba ropy a zemního plynu v oblasti Ždánického lesa na LS Bučovice

Datum publikace:

Při návštěvě přírodního parku Ždánický les na jižní Moravě Vám jistě neujde množství vybetonovaných ploch se zvláštně vyhlížejícím pohyblivým zařízením, připomínajícím doslova houpající se „koníky“. Jedná se o sondy s čerpadly k těžbě ropy a zemního plynu, která je v tomto místě prováděna společností MND Group.

 

Ložiska ropy a zemního plynu v oblasti Ždánického lesa jsou uložena v hloubkách 800 – 1000 m pod povrchem. Byla vygenerována za vysokých tlaků a teplot ze zbytků organismů pohřbených v sedimentech, přičemž se zde vyskytují celkem dva typy ropy s rozdílnou hustotou. Prvním typem je lehká parafinicko-naftenická ropa petrolejového charakteru s velkým obsahem benzínové frakce. Druhým typem s malým obsahem benzínové frakce je velmi těžká parafinicko-naftenická ropa olejového charakteru, pro kterou jsou vhodné horizontální vrty, což v konečném důsledku znamená menší počet těžebních vrtů, snížení záborů lesní půdy a vyšší a hospodárnější těžbu.

Protože ložiskové tlaky jsou v tomto regionu nižší než tlak hydrostatický, je nutné těžit ropu pomocí hlubinných čerpadel. Těžená ropa je emulzní směsí ropy a slané vrstevní vody a rozpuštěného zemního plynu. Před distribucí do rafinérie je odvodňována a odplyněna. Slaná ložisková voda je pak zatláčena zpět do vodonosných vrstev, zemní plyn je metanový.

Území, kde probíhá hlubinná těžba, je dočasně odňato z PUPFL (pozemky k plnění funkcí lesa). Bezprostředně po ukončení těžby a likvidaci vrtu je dotčené území patřičně rekultivováno.

Zdroj: www.mnd.eu  

Ing. Michal Fišer
revírník, LS Bučovice

Související články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA kód