Včelaření v lesích na Hodonínsku

Datum publikace:

Včelaření patří mezi nejstarší obory lidské činnosti. Jeho předmětem je chov včely medonosné. Nejdůležitějšími výstupními produkty jsou med, vosk, propolis, pyl, mateří kašička a včelí jed. Významným „vedlejším produktem“ včelařské činnosti je opylování rostlin. Med byl hlavním a nejrozšířenějším sladidlem v evropské kuchyni prakticky až do zavedení průmyslové výroby cukru a i v dnešní době zůstává nedílnou sladkou součástí snad každé domácnosti.

 

Okolí Hodonína nabízí ke včelaření vynikající přírodní podmínky. Vyskytují se zde jak rozsáhlé kultury zemědělských plodin, tak především množství lesních porostů, poskytujících včelám dostatečnou pastvu po celou vegetační sezónu. K hlavním medonosným dřevinám v tomto regionu patří především lípa a akát, za nimiž se v době květu stěhují desítky kočovných včelařů z širokého okolí. Na území revíru Dubňany, který tvoří komplex lesa o rozloze 1 700 ha mezi městy Hodonínem a Dubňany, se včelařením na stabilních včelnicích zabývá zhruba sedm včelařů s celkovým počtem 110 včelstev. Nárazově v době květu akátu a lípy stoupne toto číslo až na cca 400 včelstev. Tito včelaři jsou rozmístěni především v oblastech s vyšším zastoupením medonosných dřevin, ale i tak jsou včely schopné bez problému dolétnout do všech koutů revíru. Tímto je zajištěno dostatečné množství opylovačů pro hmyzosnubné rostliny, především pak pro lesní dřeviny, což je důvod, proč jsou řádní včelaři v lese vítáni.

Včelaření využíváme také v programu lesní pedagogiky, kde se při jedné z obvyklých zastávek naučného okruhu v okolí hájenky v Hodoníně – Červené domky nachází osm včelstev. Děti se zde seznamují kromě včelaření i s dalšími úkoly lesníkovy činnosti, jako je pěstování lesa, jeho těžba, ochrana, poznávání dřevin, rostlin a v neposlední řadě také myslivost.

Ing. Petr Šťastný
revírník, LS Strážnice

Související články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA kód