Vysávání státních lesů už se nevyplácí

Datum publikace:

Zisky státních Lesů České republiky se za poslední čtyři roky zvýšily na víc než desetinásobek. V roce 2008 vydělala firma 461 milionů korun. A to nebyl žádný náhodně špatný rok. Přinejlepším v několika stovkách milionů se zisky počítaly od jejího založení v polovině devadesátých let. Loni ale už státní firma vydělala 5,28 miliardy korun a letos má našlápnuto k podobnému výsledku. Co tak dramatického se v lesnické branži změnilo? Zvedly se ceny? Vyprodává se majetek? Nikoliv. Státní lesy podle všeho jen ukončily letitou praxi privatizace zisků.

Těžba a zpracování dřeva bývaly donedávna zlatou žilou. Stačilo získat zakázku na těžbu ve státních lesích a vysoké zisky byly zaručenou jistotou. Přitahovaly kdekoho, od člena výkonné rady ODS Pavla Dlouhého po někdejšího šéfa zkrachovalého Chemapolu Václava Junka s jeho investorem, zbrojařem Richardem Hávou. A to jsou jen ti, kdo se ke svému státem garantovanému podnikání otevřeně přihlásili. Jasnou jedničkou trhu ale bývala firma LESS Jana Mičánka. Ta včera zkrachovala. Oficiálně bankrot vysvětluje tím, že se dostala do potíží kvůli „investicím a obchodům“ se státními lesy. I tak se to dá říct. Pan Mičánek masivně investoval ve víře, že stálý přísun zisků od státu je zaručen. Když si ale státní firma konečně výdělek přesměrovala na vlastní účty, Mičánkův podnikatelský model se logicky zhroutil.

Místopředseda sněmovny za TOP 09 Jiří Oliva, který šéfoval státní lesům do roku 2003, nad loňskými rekordními zisky kroutil hlavou a prohlásil je za podezřelé. Pan Oliva jako starý přítel pana Mičánka jistě věděl, že když jeden z obchodních partnerů vydělá víc, tomu druhému nutně zůstane méně. Tento krach se dá vnímat i jako konec éry vysávání zisků.

Lenka Zlámalová

Související články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA kód