Oprava střechy zámku v Židlochovicích

Datum publikace:

V polovině měsíce července 2014 byly zahájeny práce na stavební akci „Oprava krovu a střešního pláště zámku Židlochovice“. Práce spočívají ve výměně vadných trámů, výměně klempířských prvků a položení nové střešní krytiny typu bobrovka.

 

Práci zajišťuje na základě projektové dokumentace a schválené Národním památkovým úřadem Brno firma TESLICE CZ Vsetín, která uspěla ve výběrovém řízení s nejnižší nabídnutou cenou 16.800.000,- Kč.

Oprava střechy je rozvržena do dvou let. V letošním roce budou provedeny práce na nižších objektech zámku. V roce 2015 bude akce dokončena opravou střechy na hlavní zámecké budově. Zámecká budova je nyní částečně obestavěna lešením. Běžný provoz a využití zámecké budovy je poněkud omezen. Letos v září tak z důvodů oprav bohužel nebudou pořádány již tradiční Zámecké slavnosti.

LČR, s. p., Lesní závod Židlochovice se starají o zachování významné kulturní památky, mezi které jistě zámek Židlochovice patří.

Zámek v Židlochovicích je kulturní památkou, která v roce 1918 připadla po konfiskaci majetku rodu Habsburků československému státu. Dnes je zámecký areál ve správě LZ Židlochovice. Zámek je využíván především v souvislosti s myslivostí k ubytování loveckých hostů a k pořádání různých společenských či firemních akcí. Zámek je též k dispozici pro jednání vlády ČR. Již v roce 1349 je na místě dnešní zámecké budovy zmiňována malá vodní tvrz. Původní tvrz byla během několika přestaveb upravena do podoby honosného šlechtického sídla. Zámek a přilehlé panství patřily do majetku významných šlechtických rodů, jako byly kupříkladu Pernštejnové, Valdštejnové či Žerotínové. O zásadní přestavbu se zasloužil hrabě Filip Ludvík ze Szinzendorfu, který později prodal majetek rodu Ditrichštejnů. Až do roku 1918 vlastnili zdejší panství Habsburkové. Po vzniku československé republiky se zámek Židlochovice stal letním sídlem prezidenta republiky T. G. Masaryka.

Ing. Jan Dovrtěl a Čestmír Pokorný
LZ Židlochovice

Související články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA kód