Jaký je správný postup při odstranění klíštěte?

Datum publikace:

Při pohybu v lese či jinde v přírodě se snad každému přihodilo, že si přinesl domů jedno nebo rovnou několik klíšťat. Lesnický personál patří do skupiny, která je tomuto riziku vystavena velmi často, proto zde není třeba příliš zevrubně popisovat, jaké neblahé následky přisáté klíště může znamenat.

 

Infekci lymskou boreliózou již prodělala řada našich kolegů. Následky mohou být někdy vážné, jindy jsou příznaky lehké a prodělaná infekce je často zjištěna až dodatečně na základě krevních testů. Další nebezpečnou chorobou, kterou klíšťata přenáší, je klíšťová encefalitida – u té existuje možnost preventivního očkování.

O tom, jakým způsobem postupovat při odstraňování přisátého klíštěte, se traduje řada „osvědčených“ rad. Někdo doporučuje přisáté klíště vytáčet proti směru hodinových ručiček, jiný vám poradí potření klíštěte mýdlovou vodou či olejem, občas se najde i „dobrá rada“ – přiložit ke klíštěti plamen hořící sirky.

Podle posledních poznatků a doporučení lékařů bychom měli v případě, že přisáté klíště objevíme, postupovat následovně: Klíště uchopíme pinzetou co nejblíže pokožce a lehkým kývavým pohybem se jej pokoušíme opatrně vytáhnout. Klíště se snažíme příliš pinzetou nemačkat. Jiným způsobem odstranění klíštěte je za pomoci speciální karty se zářezy, kterou klíštěte pevně podebereme a vytáhneme. Vytahování klíštěte rukou není doporučováno, přece jen existuje málo pravděpodobná možnost nákazy při kontaktu tělních šťáv klíštěte, které by se mohly dostat do nějaké ranky na rukou.

Důležité je klíště objevit co nejdříve, protože čím dříve klíště odstraníme, tím menší je pravděpodobnost že dojde k přenosu nějaké infekce. Krátce přisáté klíště lze i snadněji odstranit.

Přisáté klíště nemažte olejem či jinou tekutinou. Může totiž vyvrhnout obsah tělních šťáv do rány, čímž se zvyšuje pravděpodobnost přenosu nákazy. Vhodné je však vydezinfikovat ranku po odstranění klíštěte běžným dezinfekčním prostředkem. Pokud se stane, že se podaří klíště přetrhnout, nebývá než vše dezinfikovat a počkat. Hlavička se většinou odhojí.

Pokud dostanete horečku, budete malátní, bude vás bolet hlava, klouby nebo svaly, případně se vám na místě přisátí klíštěte vytvoří červená skvrna, cestu k lékaři neodkládejte. Neexistuje totiž nic důležitější než zdraví.

(ilustrační foto: háčky na odstraňování klíšťat)

Související články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA kód