Morava ukrývá vzácnost zvanou „oskoruša“

Datum publikace:

Jeřáb oskeruše, na Slovácku zvaný „oskoruša“, je poměrně vzácným druhem ovocného stromu, který se v Česku vyskytuje jen v Českém středohoří a na Moravě, a to zejména na jihovýchodní Moravě a na Moravském Slovácku.
oskorusa-strom.jpg 

Na území Moravy roste asi jeden tisíc vzrostlých jedinců, přičemž ve volné krajině je již většina stromů vysokého věku a plodných mladých stromů ubývá. Jedná se o severní okraj jeho přirozeného rozšíření, jelikož hlavní oblastí výskytu je jih Evropy od Apeninského poloostrova až po Balkán a Černé moře. Jako solitér vyrůstá do výšky asi 15 metrů, v lesním porostu až do výšky 30 m. V Bílých Karpatech zkrášluje svým krajinářsky dekorativním vzhledem louky a vinohrady a už po staletí využívá obyvatelstvo jeho dříví i plody pro svoji potřebu.

Šťavnaté plody jsou sladké

Oskeruše vypěstovaná ze semena začíná plodit ve věku 8-12 let. Malvice mají tvar kulovitý až hruškovitý a vejčitý v průměru od 2,5 do 3 cm. Lidé využívali plodů v lidovém léčitelství proti horečkám, revmatismu a při nemocech močových cest a zažívání. Dozrálé čerstvé plody jsou sladké, šťavnaté a výrazně aromatické. Výborně se hodí pro přímou konzumaci, ale také k výrobě marmelád, kompotů, na sušení či k výrobě šťáv, oskerušového vína, a zejména oskerušové pálenky.

Roste také v jižní Evropě

plody-oskeruse_210x280.jpg

Lesy České republiky, s. p., vítají a podporují iniciativy skupinky nadšenců v Tvarožné Lhotě, která úspěšně propaguje vysazování a rozšiřování tohoto vzácného druhu v krajině Bílých Karpat i okolí. Oskeruše se jinak nachází hlavně v jižní Evropě (Balkán, Itálie, část Španělska), ve Francii a středním Německu, kde je nejsevernější výskyt v Sasku-Anhaltsku. Na několika lokalitách lze najít oskeruši i v severní Africe a v Turecku. Oskeruše patří mezi ohrožené druhy dřevin. V poslední době se sice vysazují tisíce mladých stromků, ale plodného věku (10 až 20 let) se dožije jen asi desetina. Stromů, které se dožijí 100 let, bude ještě mnohem méně. Podobná situace je i v jiných místech Evropy – i když je areál oskeruše velký, nikde neexistuje souvislý porost, pohromadě lze nalézt jen skupinku několika stromů.

Adamcova oskeruše

Největší oskeruší na Moravě je Adamcova oskeruše nacházející se pod kopcem Žerotín asi 3 km jižně od Strážnice. S obvodem kmene 462 cm je považována za největší ve střední Evropě. Koruna je vysoká 11 a široká 18 metrů, stáří je odhadováno na 400 let. V Čechách roste největší oskeruše v obci Jenčice. Má obvod kmene 390 cm. Obec má ratolesti oskeruše i na své vlajce.

Bohumil Pipal

Související články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA kód