Obnova a využití vápenky u Kovářské

 
Název projektu:      Obnova a využití vápenky u Kovářské                         

 

Registrační číslo: CZ.06.3.33/0.0/0.0/16_059/0004624

Prioritní osa 3: Dobrá správa území a zefektivnění veřejných institucí

Specifický cíl 3.1: Zefektivnění prezentace, posílení ochrany a rozvoje kulturního dědictví; 52. výzva IROP, SC 3.1- REVITALIZACE VYBRANÝCH PAMÁTEK II.

(Projekt byl do konce roku v tzv. zásobníku projektů a jeho uvolněním byla umožněna jeho dotační podpora).

Celkové uznatelné náklady:   8 490 137 Kč
Celková výše podpory EU: 7 151 506 Kč
Kraj: Ústecký
Datum zahájení realizace projektu:     1. 6. 2017
Datum ukončení realizace projektu: 15. 12. 2022

(Projektu byla v roce 2021 po uvolnění z tzv. zásobníku projektů udělena dotační podpora, kterou příjemce Lesy České republiky, s.p. využil).

 

Projekt řeší obnovu historického objektu vápenky, která se nachází v nezastavěné, zalesněné oblasti na okraji vápencového lomu zhruba jeden kilometr jihozápadně od Kovářské, při cestě do obce Háj u Loučné pod Klínovcem. Objekt zapsaný v seznamu kulturních památek ČR byl v havarijním stavu. Z areálu vápenky zůstala zachována nezastřešená torza obou pecí (věží), zdivo objektu, který byl situován mezi nimi a zbytky zdiva jižně od pecí. Objekt vykazoval dlouhodobě četné závažné poruchy statického charakteru.

Projekt řešil částečnou obnovu – konzervaci historického objektu vápenky z první poloviny 19. století, která se nachází v nezastavěné, zalesněné oblasti na okraji vápencového lomu zhruba jeden kilometr jihozápadně od Kovářské, při cestě do obce Háj u Loučné pod Klínovcem. Objekt je zapsán v seznamu kulturních památek ČR a od roku 2019 veden na Seznamu světového dědictví UNESCO v rámci součásti Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří.

Téměř po sto letech od ukončení provozu vápenky se zachovala nezastřešená torza obou pecí (věží), zdivo objektu, který byl situován mezi nimi a zbytky zdiva jižně od pecí. Objekt vykazoval dlouhodobě četné závažné poruchy statického charakteru a byl v havarijním stavu.

V rámci realizace projektu, která probíhala ve dvou etapách, byla:

  • v 1. etapě (od 1. 6. 2017 do 14. 11. 2019) odstraněna veškerá náletová zeleň z korun zdí, svislých ploch zdiva i z vnitřních prostor; provedena stabilizace a vysprávka kamenného zdiva a koruny (zadrnování) a konzervace spár za použití techniky dochovaného spárování; nové vyzdívky respektují strukturu původního zdiva (použit původní kámen s pojivem vápenné malty); na vnitřní části jižní věže provedeno vnitřní nepohledové zastřešení nízkou pultovou zelenou střechou chránící před klimatickými vlivy částečně zachovaný povalový strop, který byl zakonzervován a repasován; provedeno statické zajištění a dozdění kleneb; okenní a dveřní otvory v nižších patrech budou osazeny dřevěnou plnou svlakovou výplní s možností otevření; spadaná suť uvnitř a v okolí vápenky odstraněna, kamenný a vhodný cihelný materiál použit k vyzdívkám. Dále po základním zabezpečení objektu probíhaly práce na jeho zpřístupnění (16. 5. 2018 – 14. 11. 2019) a kolem objektu vápenky v rámci této etapy byla zřízena i malá stezka s informačními tabulemi a zastřešeným sezením,
  • ve 2. etapě (v roce 2022) na základě možností a vhodnosti umístění expozice uvnitř omezeně přístupného objektu věže (pouze s  průvodcem) byla zrealizována expozice o provozu s ukázkou vápenky či dobových nástrojů interaktivní formou (1. vnitřní okruh spojený s výstavou exponátů a obrazového materiálu doplněného o odkazy na internetovou aplikací přes QR kódy) a vybudování dalšího 2. venkovního okruhu k získání informací k vápence a okolí souvisejícímu s jejím provozem v rámci osmi tematických zastavení přes internetovou aplikaci pomocí QR kódů (s vloženým příběhem pro zejména „dětské“ návštěvníky).

Ve spolupráci s městem Loučná pod Klínovcem byla již, po dokončení stavebních prací v rámci I. etapy, tato unikátní památka zpřístupněna veřejnosti.