Douglaska tisolistá
Datum publikace:
Při toulkách malebnou krajinou Divoké Oslavky, směrem po proudu od Náměště nad Oslavou do Oslavan, si oko pozorného návštěvníka v okolních lesích jistě všimne skupinek stromů výrazně vyčnívajících nad ostatními dřevinami. Jedná se o douglasku tisolistou.
Douglaska tisolistá je jehličnatá dřevina pocházející ze Severní Ameriky. V Evropě se začala pěstovat v roce 1827 ze semen přivezených Skotem Davidem Douglasem. Jedná se o vysoký strom a po Sekvoji vždyzelené je druhý nejvyšší jehličnan na světě. Ve své domovině dorůstá výšky kolem 100 m a průměru 5 m. Běžně se dožívá 500 let a jsou uváděny případy jedinců i přes 1000 let starých. V našich podmínkách dorůstá výšky 60 m. Daří se jí na hlubokých hlinitých půdách, dobře prospívá i na těžkých nebo štěrkových půdách, nevhodné jsou oglejené, podmáčené půdy. Kmen v mládí pokrývá hladká kůra s typickými pryskyřnatými puchýřky. Ve stáří se tvoří hluboce rozbrázděná borka s korkovými lištami. Kmen je většinou v zemi pevně ukotven dlouhým kůlovým kořenem zabraňujícím vývratům. Ve vhodných podmínkách se velmi dobře přirozeně zmlazuje pod porostem a těsném okolí. V mladých kulturách je ohrožována vytloukáním parohaté zvěře, mladé větve jsou velmi křehké a náchylné na lámání při mokrém sněhu, námraze či ledovce. Vytěžené dříví má široké uplatnění, převážně se používá v nábytkářství, na venkovní konstrukce a sruby. U nás se v lesním hospodářství douglaska využívá jako meliorační a zpevňující dřevina, bohužel jen v omezeném počtu, jelikož se jedná o geneticky nepůvodní druh a legislativa neumožňuje plné využití jejího potenciálu.
Pokud spatříte takovouto skupinku stromů, ohromí vás nádherné silné kmeny s mohutnou korunou sahající až vysoko do nebe. Mnozí z vás si jistě vyzkouší tyto mohutné kmeny obejmout. Mnohdy je však k objetí takovýchto kmenů zapotřebí více jak dvou lidí. Douglaska tisolistá si jistě zaslouží vaši pozornost.
Bc. Jaroslav Pikora
revírník, LS Náměšť nad Oslavou