TIS ČERVENÝ – strom roku 2012 i na Lesní správě Náměšť nad Oslavou

Datum publikace:

Lesy ČR každoročně vyhlašují jednu dřevinu takzvaným stromem roku. Pro letošní rok byl stromem roku vybrán tis červený. Je to naše původní dřevina, dnes je však jeho výskyt v ČR roztroušený až vzácný.

 

Dřevo tisu je jedno z nejkrásnějších na světě, zároveň je velmi tvrdé, odolné a pružné. Celá rostlina kromě červeného plodového míšku je pro řadu živočichů i pro člověka prudce jedovatá. Lesní zvěř a kozy však tis okusují bez následků. Zastoupení tisu v ČR pokleslo tak, že je zařazen do kategorie druhů silně ohrožených. V minulosti se tis bezohledně těžil, v současné době je jeho největším nepřítelem nevhodné hospodaření a přemnožená spárkatá zvěř, která spásáním semenáčků prakticky znemožňuje přirozenou obnovu. V posledních letech však probíhají snahy a jeho postupný návrat do našich lesů, v nichž je využíván na podporu biologické a estetické rozmanitosti.

Snažíme se o to i na Lesní správě v Náměšti nad Oslavou. V revíru Okrouhlík bylo v roce 2003 vysázeno 156 ks tisu v údolí Bílého potoka, z nichž se bohužel zachovalo pouze minimální množství. V současné době je to skupina 19 ks tisu červeného v porostech nedaleko obce Říčany s průměrným věkem cca 40 let. Tyto tisy jsou keřovitého vzrůstu, nejvyšší měří 7 m a obvod největšího kmene je 46 cm. Tato skupina je chráněna oplocenkou, je tedy zabezpečena před okusem spárkaté zvěře, a dochází zde i k přirozenému zmlazování tisu.

Snahou lesníků z Náměště nad Oslavou je tuto ohroženou dřevinu podporovat a vnášet tak do příhodných lokalit.

Šalplachta Milan,
revírník LS Náměšť nad Oslavou

Související články

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA kód